Jak vybrat karimatku

Na co samonafukovačku, mě vždycky stačila alumatka! (věta typického pacienta léčícího si artritidu).

V mládí jsme všichni na vrcholu sil a přijde nám, že můžeme spát pouze na nalámaném klestí a zahrabáni spadaným listím, případně jen tak v záhrabu. Pro mnohé to jsou bezesporu romantické představy, na které pak budou vzpomínat u krbu s vyhřívací dečkou a berlí po ruce a budou láskyplně děkovat svému mladšímu já, za tak svělé nápady, které před čtyřiceti lety mělo.

Určitě není od věci si alespoň jednou takové nocování v přírodě vyzkoušet, má to něco do sebe. Ale praktikovat to pravidelně není rozumný nápad, když už Vám je ukradené Vaše zdraví, myslete na to, že kdyby každý spáč v lese nalámal tu spoustu větví pro své lože, vypadalo by to brzo v našich lesích hůře, než po kůrovcové kalamitě.

 

Pojďme si něco povědět o jednotlivých typech kariamtek:

Alumatky - No, dobrá, jen krátce. Ideální nouzová podložka, která ale opravdu min. izoluje. Vohdné je ji někdy použít jako izolační či ochrannou vrstvu navíc pod nafukovčku či jakoukoliv jinou karimatku.

 

Klasické levné pěnovky - (obvykle 8mm tloušťka) jsou fajn v létě, na táborech, chatách či obecně v interiérech. Když ji někdo propálí, polije, neřkuli pozvrací, nebude Vás těch pár desetikorun mrzet. Lze pořídit i dvojité (10 - 12 mm), ale myslete na to, že tím spíše zvýšite komfort lože, než izolaci. Pořád je to normální pěna co vesele nasává vodu a nevydrží příliš mechanického poškození.

 

EVAzotky - legendární nezničitelné a taky objemné karimatky. Kolem pětistovky pořídíte karimatku z opravdu kvalitní EVA pěny, které nenasákává vodu, vydrží nemožné...a zvenku batohu pěkně zavazí. Kdo chce odolnou pěnovou karimatku a nevadí mu větší objem, je EVA tou správnou volbou.

 

Speciální pěnové karimatky - typickým a asi nejznámějším představitelem je legendární americký výrobce Therm-A-Rest. Jde o karimatky pěnové, ovšem ze speciálních materiálů a ve specifické konstrukci. Jejich izolační hodnota dosahuje či i přesahuje hodnoty tepelného odporu u některých smaoanfukovaček. K tomu jsou lehké a méně objemné než EVAzotky. Jak jen to dělají, že je jejich tepelný odpor takový? Straně jednoduše - na karimatkách jsou kanálky či dolíky, ve kterých svým tělem držíte vzduch a ten pak funguje jako izolant, vylepšené verze do zimních podmínek pak mají ještě na jedné straně nalaminovanou alu fólii.

 

Samonafukovací karimatky - S konceptem samonafukovací karimatky přišli před čtyřiceti lety dva inženýři ze Seattlu, čerstvě propuštění z firmy Boeing. Snažili se vyslyšet stížnostem jejich kamaráda - horolezce, který marně hledal nějakou skladnou, lehkou a přiotm komfortní spací podložku. A tak vznikla první "termarestka". Za tu dobu se ze samonafukovaček stal hit a samozřejmě artikl, který produkuje kdejaká firma, jenž vývoji v této oblasti věnovala minimum.

Hlaví výhodou samonafukovaček je bezesporu objem a váha vzhledem k izolačním schopnostem. V dnešní době není problém pořídit 2,5cm tlustou samonafukovačku o váze 460 gramů, která zabere minimum místa. Pozor - ač název může mást, samonafukovačka se nikdy zcela sama nenafoukne, chce to pár vdechny trochu pomoci, ale výsledek stojí za to - rozdíl mezi spánkem na pěnovce a samonafukovačce je skutečně markantní, kdo měl možnost porovnat, dá nám jistě za pravdu.

Stran obav z poškození - v případě samonafukovaček není třeba být extra pozorný při výběru místa, ale zase úmyslně lehat na špičaté kameny také není nejlepší nápad. Chce to dávat pozor na oheň a delší vystavení sluníčku. V případě menšího mechanického poškození lze použít opravnou sadu a pokud přeci jen dojde unikání vzduchu a vypouštění, máte pořád podložku s pěnou, která něco nouzově odizoluje.

 

Nafukovací karimatky - Nejlehčí, nejmenší, nejkomfotnější a nejdražší. Tak by se daly v krátkosti shrnout nafukovací karimatky. Žádná jiná slabina krom ceny? Ještě je tu mechanická odolnost, která je nižší, než u samonafukovacích karimatek, ale rozhodně se nemusíte bát, že nafukovačku propíchnete při prvním kontaktu se zemí. V dnešní době navíc existují i odolnější verze nabízející vyšší mechanickou odolnost (ale tím samozřejmě nárůst váhy a objemu, i když se stále pohybujeme v luxusních číslech).

Lídrem v tomto segmentu je opět americký Therm-A-Rest, v roce 2012 prošly jeho "neoérky" řadou inovací a vylepšení, takže si vybere opravdu každý.

Kdo o odolnosti nafukovaček pochybuje, doporučujeme shlédnout video týmu Yoga Slackers, který se účastnil závodu v Patagonii a staré NeoAir měl ve výbavě.

ABSOLUTSPORT JST s.r.o.
Heinemannova 2695/6
160 00 Praha 6 - Dejvice
Česká republika
IČO: 27872254
DIČ: CZ27872254